فناوری

10 مشکلی که فضانوردان با آن روبرو هستند

چه اتفاقی برای بدن در فضا می‌افتد: 10 مشکلی که فضانوردان با آن روبرو هستند

چه اتفاقی برای بدن در فضا می‌افتد: 10 مشکلی که فضانوردان با آن روبرو هستند

زندگی در فضا هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد، اما پشت این کلمه بزرگ شگفتی‌های ناخوشایند زیادی نهفته است. از ادرار ناگهانی گرفته تا رفتار عجیب غشاهای مخاطی، فضا مجموعه کاملی از مشکلات را برای کسانی که تصمیم به ورود به وسعت بی‌کران آن دارند آماده کرده است. بیایید به برخی از شگفت‌انگیزترین و ناخوشایندترین عواقب حضور در فضا نگاه کنیم.

1. ادرار ناگهانی

در زمین، مثانه ما زمانی که پر است به ما یادآوری می‌کند. در فضا، فقدان گرانش احساس این فرایند را دشوار می‌کند و ممکن است زمانی متوجه شوید که مثانه‌تان پر شده است که بسیار ناراحت‌کننده باشد. جان گلن، فضانوردی که در اولین پرواز مداری خود با این وضعیت مواجه شد، راه حل این مشکل را می‌دانست. راه‌حل چیست؟ پوشک فضایی قادر به تبدیل ادرار به آب آشامیدنی است.

2. نفخ و گازها

در زمین، گازها به روشی کاملاً طبیعی از معده دفع می‌شوند. در فضا، آنها به حبس می‌مانند که می‌تواند منجر به ناراحتی و حتی استفراغ شود. فضانورد جیمز نیومن روش «فشار و آروغ» را برای رهایی از این مشکل ابداع کرد.

3. Sweat Beads

تمرین شدید در فضا فضانوردان را خیس عرق می‌کند. اما در شرایط گرانش صفر، عرق «توپ‌های» عجیبی را تشکیل می‌دهد که در طول روز با فضا نوردان باقی می‌ماند. تا زمانی که آنها را جمع‌آوری و برای بازیافت آب استفاده شوند.

4. چشمان سیل زده

اشک در فضا جاری نمی‌شود، بلکه انباشته می‌شود که می‌تواند باعث ناراحتی شود و حتی دید را دشوار کند. اندرو فیستل فضانورد مجبور شد برای خنثی‌کردن این مشکل به روشی غیرعادی متوسل شود.

5. مشکلات غشاهای مخاطی

کمبود جاذبه منجر به تجمع مخاط در نازوفارنکس می‌شود و علائم سرماخوردگی را ایجاد می‌کند. راه‌حل؟ سس تند و سایر چاشنی‌های تند کمک می‌کند.

10 مشکلی که فضانوردان با آن روبرو هستند

 

6. عدم جهت گیری

فقدان حس گرانش می‌تواند باعث احساس بی‌نظمی و بیماری فضایی شود. فضانورد سابق ادوین گران به نماد اصلی این مشکل تبدیل شده است.

7. چراغ های رقصنده

از سال 1969، فضانوردان گزارش کرده اند که نورهای عجیبی در فضا وجود دارد، حتی وقتی چشمانشان بسته است. این “نورهای رقصنده” برای دانشمندان یک راز باقی مانده است، اما تصور می شود که ناشی از نفوذ پرتوهای کیهانی پرانرژی به مردمک چشم و تحریک گیرنده های نور است، اگرچه این فرآیند هنوز به طور کامل درک نشده است.

8. خون به سمت سر هجوم می آورد

در محیط ریزگرانش، جریان خون در بدن مختل می‌شود. خون به سمت زمین جذب نمی‌شود، بنابراین آزادانه در قسمت بالایی بدن به‌خصوص در سر گردش می‌کند. این باعث تورم و ناراحتی می‌شود که پس از سازگاری بدن کاهش می‌یابد.

9. فرسودگی

ازآنجایی‌که ایستگاه فضایی بین‌المللی هر 90 دقیقه یک بار به دور زمین می‌چرخد، فضانوردان روزانه 16 تغییر نور و تاریکی را تجربه می‌کنند. این امر ریتم بیولوژیکی آنها را مختل می کند و باعث می شود که آنها احساس خستگی کنند که بر وضعیت عاطفی و بهره وری آنها تأثیر می گذارد.

10. اندام های فانتوم

بدون گرانش، احساس اندام شما می‌تواند مختل شود. به دلیل عدم وجود کشش طبیعی در مفاصل، فضانوردان ممکن است احساس خود را در دست‌ها و پاهای خود از دست بدهند که منجر به احساسات عجیب و حتی هذیان‌هایی می‌شود که دست خودشان نیست.

با وجود تمام چالش‌هایی که فضانوردان در فضا با آن مواجه هستند، آنها به تحقیقات خود ادامه می‌دهند و مرزهای علم و فناوری را پشت سر می‌گذارند و شجاعت و استقامت باورنکردنی را از خود نشان می‌دهند.

10 مشکلی که فضانوردان با آن روبرو هستند…

نمایش بیشتر

مدیر سایت

بوشهری‌ها به شکلِ کاملاً غیرانتفاعی و با هزینهٔ شخصی اداره می‌شود و هیچ‌گونه وابستگی به نهاد یا سازمانی ندارد. یک پروژهٔ داوطلبانه است برای بالابردن کیفیت زندگی در بوشهر، اگر بتواند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا