فناوری

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید

با رسیدن به آسمان، این شگفتی‌های مهندسی و طراحی عاشقان معماری را مجذوب خود می‌کند.

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید

با رسیدن به آسمان، این شگفتی‌های مهندسی و طراحی عاشقان معماری را مجذوب خود می‌کند.

آسمان‌خراش‌هایی که به نظر می‌رسد بی‌انتها بر فراز شهرها در زیر پای آنها بلند شده‌اند، علاقه‌مندان به معماری را مجذوب خود می‌کنند. بدون شک طراحی خیره‌کننده آن‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند، اما وجود ظاهراً مخالف علم فیزیک آن‌ها چیزی است که واقعاً چشم بیننده را به خود جلب می‌کند. درحالی‌که ساختمان‌های بلند را می‌توان در سرتاسر سیاره یافت، بیشترین و بلندترین‌ها در آسیا واقع شده‌اند. در واقع نیمی از ساختمان‌های این لیست تنها در چین هستند. برای آشنایی با این شگفتی‌های مهندسی، محل قرارگیری آنها و برخی از داستان‌های شگفت‌انگیز پشت آن‌ها، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شماره 12 مرکز تجارت جهانی در شانگهای، چین

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید 1
مرکز تجارت جهانی شانگهای

 

مرکز مالی جهانی شانگهای در ارتفاع 1614 فوتی در آسمان، درست در کنار ساختمان دیگری در این فهرست، برج شانگهای قرار دارد. این مکان دارای دفاتر و هتل‌ها و موارد دیگر است. به دلیل شکل غیرمعمولش، نام مستعار جالبی را به خود اختصاص داده است: درب بازکن. این ساختمان توسط شرکت معماری آمریکایی Kohn Pedersen Fox (KPF) طراحی شده است، استودیویی که مسئول تقریباً نیمی از ساختمان‌های این لیست است.

شماره 11 تایپه 101 در تایپه، تایوان

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید
تایپه 101 در تایپه

برج تایپه 101-  1667 فوت ارتفاع دارد و بر فراز بام‌های دیگر تایپه قرار دارد. در مقایسه با سایر ساختمان‌های این لیست، به لطف شکل غیر معمول خود که از معماری سنتی چین الهام گرفته شده است، متمایز است. این آسمان‌خراش عمدتاً دارای دفاتر، و همچنین رستوران‌ها و یک سکوی تماشا است. هر شب سال نو، آتش بازی از پشت بام برپا می‌شود و تماشاگران جشن را از سراسر جهان به خود جلب می کند.

شماره 10 برج چین زون در پکن

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید 2
برج زون چین

بلندترین ساختمان پکن نیز در میان بلندترین ساختمان‌های جهان قرار دارد: برج چین زون که به‌عنوان برج CITIC نیز شناخته می‌شود. این آسمان‌خراش 1732 فوت ارتفاع دارد و عمدتاً دفاتر تجاری را در خود جای داده است. زون یک ظرف چینی باستانی برای شراب است و نمای ساختمان این شکل را منعکس می‌کند. این طرح با همکاری شرکت‌های معماری Farrells و KPF انجام شد.

شماره 9 مرکز مالی تیان جین CTF در تیان جین، چین

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید 3
مرکز مالی تیان جین CTF در تیان جین

تیان جین، بندری در شمال چین، مرکز مالی تیان جین CTF، نهمین ساختمان بلند جهان را در خود جای‌داده است.

این برج ها فقط نام‌های مشابهی نیست که مرکز مالی تیان جین CTF و مرکز مالی CTF گوانگژو مشترک هستند: آنها قد یکسانی هم دارند. هر دو برج که برای نقاط هشت و نهم گره‌خورده‌اند، در ارتفاع 1739 فوتی قرار دارند. برای اولی، دیوارهای شیشه ای با انحنای ملایم آن چیزی فراتر از زیبایی هستند – آنها از مزایای عملی کاهش قرار گرفتن در معرض باد، خورشید و رطوبت برخوردارند. این ساختمان، مانند سایر ساختمان‌های موجود در این فهرست، عمدتاً برای دفاتر، آپارتمان‌ها، فضای خرده‌فروشی و اتاق‌های هتل استفاده می‌شود. این برج توسط معماران Skidmore، Owings & Merrill طراحی شده است.

شماره 8 مرکز مالی CTF گوانگژو در گوانگژو، چین

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید 4
مرکز مالی گوانگژو CTF

از سوی دیگر، مرکز مالی CTF گوانگژو در گوانگژو، از نظر ظاهری خاکستری است و بالای یک سکوی هشت طبقه قرار دارد. این ساختمان دارای دفاتر، اتاق‌های هتل و فضای خرده‌فروشی است. فورث بگلی، معمار اصلی این پروژه، از کاشی‌های لعاب‌دار سفید برای لایه‌های عمودی سازه استفاده کرد که نشانه‌ای از سنت محلی صنایع‌دستی است. این ساختمان سر به فلک کشیده ساختمان دیگری از KPF است.

بیشتر بخوانید:

11 مرکز از بزرگترین شهرهای فناوری در جهان

 

شماره 7 مرکز تجارت جهانی وان در شهر نیویورک

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید 5
مرکز تجارت جهانی در نیویورک

مرکز تجارت جهانی وان در نیویورک با ارتفاع 1775 فوت، بلندترین ساختمان در شهر و کل کشور امریکا است. در مقایسه، ساختمان امپایر استیت تنها 1453 فوت ارتفاع دارد. این ساختمان توسط دیوید چایلدز از Skidmore, Owings & Merrill طراحی شد و در محلی که برج‌های اصلی مرکز تجارت جهانی تا 11 سپتامبر 2001 در آنجا قرار داشتند ساخته شد. One World Trade Center نه تنها یک آسمان خراش سر به فلک کشیده است، بلکه به عنوان یک بنای یادبود قدرتمند نیز عمل می کند. و نماد تاب آوری قلمداد می شود.

شماره 6 برج جهانی لوته در سئول، کره جنوبی

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید 6
برج جهانی لوته

برج جهانی لوته در سئول قرار دارد و با ارتفاع 1821 فوتی، بلندترین ساختمان کره جنوبی و ششمین ساختمان بلند جهان است. همچنین توسط KPF طراحی شده است، دارای دفاتر، آپارتمان‌ها، هتل، فروشگاه، سالن کنسرت و سکوی تماشا است.

شماره 5 Ping An Finance Center در شنژن، چین

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید7
مرکز مالی پینگ آن در شنژن

آسمان‌خراشی به ارتفاع ۱۹۶۵ فوت بر فراز خط افق شنژن برمی‌خیزد: مرکز مالی پینگ آن. این ساختمان 100 طبقه که به منظور ایجاد لنگر برای منطقه تجاری شهر ساخته شده است، حول یک فضای آتریوم متمرکز شده است و به عنوان دفتر مرکزی شرکت بیمه پینگ آن عمل می‌کند. این برج توسط KPF طراحی شده است.

شماره 4 برج ساعت سلطنتی مکه، عربستان سعودی

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید8
برج ساعت سلطنتی مکه

برج ساعت سلطنتی مکه که با نام ابراج آل بیت نیز شناخته می‌شود، در مکه قرار دارد و ارتفاع آن به 1972 فوت می‌رسد. مجموعه برج ساعت شامل هفت هتل است که پذیرای میلیون‌ها زائری است که هر ساله از مکه بازدید می‌کنند. مسجد بزرگ مکه، مقدس‌ترین مکان اسلام، در کمتر از یک‌چهارم مایل قرار دارد. علاوه بر این که چهارمین ساختمان بلند جهان است، ساعتی که بالای سازه قرار دارد، بزرگترین ساعت در جهان است. با صورت‌هایی در هر چهار طرف، قطر هر کدام 141 فوت است.

شماره 3 برج شانگهای در (چین)

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید9

برج شانگهای

برج شانگهای که توسط شرکت آمریکایی Gensler طراحی شده است و در کلان‌شهر چین به همین نام واقع شده است، 2073 فوت به هوا بلند شده است. درست در کنار مرکز مالی شانگهای، این بلندترین ساختمان در چین است. در میان آمارهای زیادی که این برج را چشمگیر می‌کند، یکی از خاص‌ترین ویژگی‌های آن 9 منطقه داخلی مختلف آن است که هر یک دارای دهلیز، باغ و کافه‌های خاص خود هستند. شکل پیچشی برج شانگهای هم زیبایی شناختی و هم کاربردی است زیرا مقاومت در برابر باد را کاهش می‌دهد.

شماره 2 – Merdeka 118 در کوالالامپور، مالزی

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید10
PNB 118 در کوالالامپور

Merdeka 118 کوالالامپور، همچنین به‌عنوان PNB 118 شناخته می‌شود، دومین ساختمان بلند جهان و جدیدترین ساختمان در میان این تعداد زیاد آسمان‌های چشمگیر است. در ارتفاع 2228 فوتی، در سال جاری تکمیل شد. نام اصلی این ساختمان مخفف Permodalan Nasional Berhad است، یک شرکت مدیریت سرمایه گذاری مالزیایی که پروژه را توسعه داده و در سال 2024 بیشتر ساختمان را اشغال خواهد کرد. با این حال، نام فعلی tts در زبان مالایی به معنای استقلال است و در سال 2014 انتخاب شده است. افتخار استادیوم مردکا در مجاورت، محل اعلام استقلال کشور در سال 1957.

شماره 1 برج خلیفه در دبی، امارات متحده عربی

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید11
برج خلیفه در دبی

برج خلیفه در حال حاضر عنوان بلندترین ساختمان جهان را به خود اختصاص داده است. این آسمان‌خراش 2717 فوتی در دبی واقع شده و دارای آپارتمان‌ها، دفاتر و اتاق‌های هتل و همچنین مرتفع‌ترین رستوران جهان و مرتفع‌ترین سکوی تماشای جهان است. ساخت این ساختمان که توسط آدریان اسمیت از Skidmore، Owings & Merrill طراحی شده است، در سال 2004 آغاز شد و به طور رسمی در سال 2010 تکمیل شد. از آن زمان، این ساختمان نه تنها بلندترین ساختمان در جهان، بلکه دارای بیشترین طبقات نیز بوده است.. اتفاقاً برج خلیفه به نام شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس جمهور سابق امارات متحده عربی نامگذاری شده است.

 

====================================

12 بلندترین ساختمان جهان را ببینید

منبع: architecturaldigest

 

نمایش بیشتر

مدیر سایت

بوشهری‌ها به شکلِ کاملاً غیرانتفاعی و با هزینهٔ شخصی اداره می‌شود و هیچ‌گونه وابستگی به نهاد یا سازمانی ندارد. یک پروژهٔ داوطلبانه است برای بالابردن کیفیت زندگی در بوشهر، اگر بتواند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا